Białe złoto, a srebro – niby podobne, a jednak zupełnie różne. Choć wyglądają niemal identycznie, mają zgoła odmienne właściwości, żywotność, szlachetność i cenę. Czy warto inwestować w o wiele droższe złoto, skoro na pierwszy rzut oka wygląda tak samo? A może istotnie jest to opłacalna inwestycja i w pewnych sytuacjach wyłącznie białe złoto obroni się i zda egzamin w stu czy nawet dwustu procentach? Zaczynamy mały pojedynek: srebro, a białe złoto!
Srebro to tańszy odpowiednik białego złota?
Choć srebro, zwłaszcza nowe, tuż po samym jego zakupie, do złudzenia przypomina białe złoto, są to dwa zupełnie inne jubilerskie materiały. Białe złoto wytwarza się poprzez zmieszanie ze sobą w odpowiednich proporcjach tradycyjnego żółtego złota oraz domieszki innych metali (srebra, niklu, platyny, cynku bądź palladu). Aby powstało jest zatem potrzebna ludzka ingerencja. Złoża srebra występują natomiast w naturze i są wydobywane bezpośrednio w swojej formie. Zdecydowanie nie można między dwoma tymi surowcami postawić znaku równości. Poza samą barwą niewiele ich bowiem łączy.
Dlaczego zakup białego złota to inwestycja na lata?
Srebro to dobry jakościowo kruszec, który może świetnie sprawdzić się jako codzienna biżuteria, zwłaszcza jeżeli lubimy ją często zmieniać i nie chcemy inwestować w bardzo drogie produkty. Musimy jednak liczyć się z tym, że podczas intensywnej eksploatacji dość szybko straci swój pierwotny blask i połysk, może także nieestetycznie czarnieć, matowieć i szarzeć. Białe złoto jest zdecydowanie bardziej szlachetne oraz wytrzymałe. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby biżuteria w niezmienionym stanie została z nami na naprawdę długie lata, inwestycja w nie będzie najlepszym wyborem. To idealna opcja na pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, wyjątkowe prezenty od serca dla ukochanych osób. Białe złoto ma w sobie klasę i przede wszystkim nie zużywa i nie niszczy się z biegiem czasu, tak jak ma to niestety miejsce w przypadku o wiele tańszego srebra. Próby białego złota to najczęściej 585, 333 oraz 750, natomiast srebra 925 oraz 875.
Dla kogo „chłodna” biżuteria będzie najlepszym wyborem?
Białe złoto oraz srebro są zachowane w chłodnej tonacji. To zatem idealna alternatywa dla żółtego oraz różowego złota. Nie każdy bowiem dobrze czuje się w klasycznej, ciepłej w swym odcieniu biżuterii. Świetnie pasuje do zimnych typów urody, w połączeniu z kamieniami szlachetnymi o niebieskiej barwie. Srebro polecane jest dla dzieci, które mogą przypadkowo zgubić naszyjnik, czy kolczyki, na przykład podczas przebierania się, czy zabawy oraz dla młodych osób, które lubią eksperymentować z modą i szukają dopiero swojego stylu. Kupując biżuterię z białego złota, lepiej stawiać na modele bardziej klasyczne i uniwersalne, ponadczasowe, czyli takie, które nie wyjdą z mody po sezonie, czy dwóch. Dzięki swej dużej wytrzymałości bez problemu można bowiem nosić takie wyroby latami, a nawet przekazywać sobie z pokolenia na pokolenie, jako wyjątkowo cenną, rodzinną pamiątkę. Zatem białe złoto czy srebro – co sprawdzi się lepiej? Wszystko zależy tak naprawdę od naszych oczekiwań.
Jak odróżnić srebro od białego złota?
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: białe złotom a srebro różnice. Przy dłuższym noszeniu jesteśmy w stanie zauważyć, że wyroby ze srebra ciemnieją, z białego złota natomiast nie. Srebro jest także o wiele mniej odporne – może się odkształcać, zarysowywać, wyginać. Naszą uwagę powinna zwrócić na pewno cena – ponieważ srebro będzie oczywiście wielokrotnie tańsze niż białe złoto. Co jest cięższe złoto czy srebro? Warto wiedzieć, że złoto jest prawie dwukrotnie cięższe od srebra. Najlepiej stawiać na sprawdzone sklepy i salony jubilerskie, zarówno te stacjonarne, jak i online oraz sugerować się próbą podaną na metce. Oznaczenia złota i srebra, czyli inaczej mówiąc próby srebra i złota mają bowiem zupełnie inną numerację.