Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Pierścionki są wyrobem jubilerskim, który nieustannie cieszy się dużą popularnością – jest to jeden z najczęściej wybieranych dodatków. Ten rodzaj biżuterii zyskuje uznanie w oczach kobiet bez względu na ich wiek, preferowany styl, czy osobiste upodobania. Dzięki różnorodności dostępnych modeli każda z pań może znaleźć idealną dla siebie ozdobę dłoni.

Jednak wybór odpowiedniego pierścionka – zdecydowanie się na konkretny wzór, wyrób ze złota lub srebra, czy też wykorzystany kamień szlachetny – to dopiero początek. Bardzo ważny jest również zakup właściwego rozmiaru. W końcu użytkowanie zbyt dużego lub za małego pierścionka nie jest komfortowe.

Zatem, jak dobrać rozmiar pierścionka albo obrączki? W zdobyciu sprawdzonej wiedzy na ten temat pomoże Ci lektura niniejszego wpisu. Zapamiętaj te przydatne wskazówki, a potem wykorzystaj je w praktyce. Okaże się to szczególnie ważne na przykład wtedy, gdy kupujesz ten wyrób jubilerski przez Internet i nie masz możliwości przymierzenia go na własnym palcu. Inną sytuacją, w której te informacje są przydatne, jest dokonywanie zakupu pierścionka zaręczynowego, kiedy to chce się zrobić niespodziankę swojej drugiej połówce. Kolejną okolicznością jest przygotowywanie upominku dla kogoś bliskiego.

Rozmiary pierścionków – o czym warto pamiętać?

Jak dobrać rozmiar pierścionka? Punkt wyjścia stanowi uświadomienie sobie, że istnieje co najmniej kilka miar jubilerskich. Według stosowanej w Polsce skali europejskiej (oprócz tego funkcjonuje także miara angielska oraz amerykańska) wielkości poszczególnych pierścionków określane są rozmiarami w postaci kolejnych liczb, najczęściej mieszczących się w przydziale 1-30.

Każdemu takiemu numerowi odpowiada konkretna wartość wyrażona w milimetrach (pod uwagę jest brana średnica wewnętrzna pierścionka albo jego obwód wewnętrzny) – pomiary te odczytuje się z tabeli rozmiarów pierścionków dostępnych w Internecie lub u jubilerów. Podczas mierzenia należy wykazywać się dużą dokładnością, ponieważ różnica pomiędzy jednym a drugim rozmiarem wynosi jedynie około 0,3-0,4 milimetra, łatwo więc o pomyłkę.

Od czego zależy rozmiar pierścionka?

Zastanawiając się, jak dobrać rozmiar pierścionka, trzeba mieć na uwadze, że u konkretnej osoby parametr ten zmienia się w zależności od co najmniej kilku czynników. Największy wpływ na grubość naszych palców ma przede wszystkim:

• temperatura otoczenia i wilgotność (pora roku) – w cieple palce puchną, natomiast w wyniku chłodu kurczą się, optymalna jest więc umiarkowana temperatura,
• pora dnia – rankiem i wieczorem obwód palca jest całkowicie inny,
• wysiłek fizyczny – może wywoływać opuchliznę,
• stres,
• stan zdrowia,
• szerokość obrączki lub pierścionka.

Z mierzeniem obwodu palca należy więc odczekać, aż do momentu, w którym nadejdzie możliwość odczytania najbardziej wiarygodnego wyniku. Tylko wtedy podejmowane działanie będzie miało sens, a co najważniejsze zakończy się sukcesem, czyli zakupem pierścionka w odpowiednim rozmiarze.

Mierzenie rozmiaru pierścionka domowym sposobem – najważniejsze wskazówki

Jak dobrać rozmiar pierścionka? Podstawę stanowi tutaj dokonanie starannych pomiarów pozwalających określić wielkość palca osoby, która będzie nosiła taką ozdobę na swoich dłoniach. W tym celu warto korzystać z profesjonalnych urządzeń mierniczych.

Jednak o wiele częściej zależy nam na tym, aby na szybko sprawdzić rozmiar pierścionka (np. w domu), bez konieczności udawania się do jubilera albo sklepu z akcesoriami biżuteryjnym. Wtedy należy zmierzyć linijką lub suwmiarką wewnętrzną średnicę posiadanego już wcześniej pierścionka, obrączki lub sygnetu, który pasuje na nas idealnie. Trzeba jednak rozpocząć od zweryfikowania, czy wybrany wyrób jubilerski jest rzeczywiście okrągły. Uzyskane wyniki porównuje się z danymi zamieszczonymi we wspomnianej powyżej tabelce (w kolumnie EU).

Inną techniką jest zmierzenie obwodu palca za pomocą długiego kawałka materiału, który jednak nie może się rozciągać. W takiej roli najlepiej sprawdzi się pasek papieru, tasiemka, nitka, miarka krawiecka albo sznurek. Zaznaczasz na takim przedmiocie punkt wyjściowy, dokładnie obwijasz nim swojego palca wokół nasady (zważając na to, aby swobodnie do niego przylegał), a potem oznaczasz również koniec. W efekcie uzyskujesz długość obwodu palca, którą musisz precyzyjnie zmierzyć linijką. Ostatnim etapem jest zestawienie pomiarów z informacjami umieszczonymi w tabelce. W przypadku, gdy średnica pierścionka lub jego obwód jest niejednoznaczny i waha się pomiędzy dwiema wartościami, zaleca się przyjąć, że poprawny jest mniejszy rozmiar.

Jednorazowe wykonanie takiego pomiaru nie jest wystarczające. Należy przynajmniej kilkukrotnie powtórzyć całą czynność, aby zyskać jak największą pewność co do prawidłowości poczynionych kroków.

A czy Ty już wiesz, jaki jest rozmiar Twojego pierścionka? Jeśli nie – zastosuj omówione wskazówki i przekonaj się, że ustalenie tego parametru jest niezwykle proste. Niezbędne jest jednak zachowanie jak najwyższej staranności oraz unikanie czynników, które mogłyby zaburzyć prawidłowość realizowanych pomiarów.

Dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka – podsumowanie

Już teraz doskonale wiesz co robić, aby dokonać zakupu pierścionka o prawidłowym rozmiarze. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę, dlaczego jest to aż tak istotne? Wszystko sprowadza się do tego, że za mały lub zbyt duży pierścionek po prostu prezentuje się nieatrakcyjnie i nie spełnia swojej dekoracyjnej funkcji. Mało tego, noszenie takiej ozdoby na palcu jest niewygodne, a niekiedy nawet niebezpieczne.

Gdy tego rodzaju błyskotka jest za luźna i swobodnie się porusza, może dojść do tego, że w nieoczekiwanym momencie zsunie się ona z palca, a następnie zgubi – chyba nikt nie chciałby stracić swojej biżuterii. Jeśli założeniu pierścionka towarzyszy ból i konieczność użycia siły, istnieje prawdopodobieństwo, że noszenie tego gadżetu będzie wiązało się z nadmiernym uciskiem i wynikającym z tego dyskomfortem. To sytuacje, do których nie można dopuścić – nie dojdzie do nich, gdy z pełną świadomością oraz rozwagą podejdziesz do wyzwania, jakim jest zakup pierścionka we właściwym rozmiarze.

Powrót