Jakie kruszce w biżuterii sprawdzą się najlepiej dla osób, które preferują chłodne odcienie bieli i srebra, a nie klasycznego, żółtego złota? Wiele kobiet chętnie wybiera takie barwy, ponieważ lepiej współgrają one z odcieniem ich skóry, pasują do stylu ich ubierania się, najczęściej noszonych kolorów odzieży, bądź też po prostu bardziej trafiają w ich gust. Zdecydowanie oprócz srebra oraz stali będzie to białe złoto lub platyna. Co jednak będzie najlepszym wyborem i jakie są między nimi zasadnicze różnice? Co jest droższe, złoto czy platyna? Sprawdźmy!
Białe złoto – idealny wybór na obrączki ślubne?
Czym tak właściwie jest białe złoto? Tak naprawdę jest to wyrób w pewien sposób sztuczny, stop stworzony ręką człowieka, ponieważ w czystej postaci nie występuje w przyrodzie. Tworzy się je poprzez zmieszanie tradycyjnego żółtego złota z domieszką innych metali – najczęściej srebra, niklu, platyny, cynku bądź palladu. Dodatkowo gotowy wyrób powlekany jest specjalną warstwą rodu, która nadaje mu piękny, srebrny kolor. Białe złoto jest lekkie, nie ciąży na dłoni czy uszach, pozostaje niezwykle wygodne w noszeniu. Jest także sporo tańsze niż platyna w przeliczeniu na gramy, zatem dla wielu osób o wiele bardziej dostępne oraz budżetowe. To idealny wybór na pierścionek zaręczynowy oraz obrączki ślubne dla osób, które lubią przełamywać schematy i szukają oryginalniejszych rozwiązań niż tradycyjne żółte, czy różowe złoto. Chłodna szlachetność białego złota o wiele lepiej współgra i komponuje się także z niektórymi barwami kamieni szlachetnych, na przykład błękitem topazu, granatem szafiru, czy fioletem ametystu.
Platyna – wytrzymałość, której nic nie dorówna?
Czy białe złoto to platyna? Zdecydowanie nie. Wizualnie białe złoto oraz platyna są jednak do siebie bliźniaczo podobne i dla zwykłego laika niemal nie do odróżnienia. Różnią je jednak znacząco ich indywidualne właściwości. Jaki kolor ma platyna i czym się charakteryzuje? W przeciwieństwie do białego złota, jest to surowiec naturalny, jasny. To wydobywany w wielu miejscach na świecie metal szlachetny. Tym, co wyróżnia wyroby platynowe, jest z całą pewnością ich ogromna wytrzymałość! Platyna jest niezwykle odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ewentualne odkształcenia, czy uderzenia. Przez długie lata, nawet mimo intensywnego i częstego użytkowania, nie niszczy się ani nie traci swojego blasku. Jest także bardzo plastyczna, dzięki czemu platyna w jubilerstwie świetnie nadaje się do tworzenia misternych, ażurowych wzorów biżuterii, stanowi także pewną i solidną ramę dla kamieni szlachetnych. Jej ogromną zaletą jest także fakt, że platyna nie uczula, może być zatem bez obaw stosowana także przez alergików i osoby borykające się z różnymi problemami skórnymi.
Białe złoto i platyna – jak sprawdzić czy są to wyroby oryginalne?
Kwestię wyboru platyna, a białe złoto najlepiej podjąć indywidualnie w oparciu o własne potrzeby, możliwości finansowe oraz gust. Ważne jednak, aby nie dać się oszukać i nie przepłacać za wyrobu jubilerskie, które w rzeczywistości nie są w 100% wykonane w taki sposób, jaki obiecuje producent. Jak rozpoczynać platynę lub białe złoto? Oczywiście można w tej kwestii poradzić się zaufanego jubilera oraz robić zakupy wyłącznie w sprawdzonych i pewnych sklepach z biżuterią, zarówno tych stacjonarnych, jak i online, cieszących się dobrą opinią.
Sprawdzajmy próby oraz oznaczenia na produktach, nie dajmy także złapać się na podejrzanie niskie, nieadekwatne ceny, które choć kuszące, mogą stanowić celne ostrzeżenie. Platyna czy białe złoto? Biżuteria wykonana z obu tych tworzyw prezentuje się wyjątkowo szlachetnie i pięknie, dlatego warto uzupełnić o nią swoją dotychczasową kolekcję ulubionych ozdób oraz świecidełek.